Savoir vivre je slovné spojenie, ktoré z francúzštiny preložíme ako "umenie žiť".
Vo frankofónnych krajinách toto spojenie tiež označuje znalosť zdvorilosti, elegancie, dobrých mravov a bontonu.
Prenesene sa používa na označenie pre človeka, ktorý si užíva radosti života a sveta.
Cieľom blogu je podeliť sa primárne o môj spôsob užívania a vychutnávania si radostí života a sveta a sekundárne zdieľať zaujímavé informácie a piktogramy spadajúce do témy "savoir vivre" z hľadiska bontonu, elegancie, dobrých mravov.

18. marca 2016

Moja skúsenosť s aerolinkami flydubai


Po prvýkrát sme cestovali cez leteckú spoločnosť flydubai z Bratislavy na Zanzibar s prestupom v Dubaji. A keďže som si už vopred prečítala niekoľko informácií o rozsahu služieb počas letu, mala som určité očakávania. Ponúkam vám moje zhrnutie a odporúčania. Leteckú spoločnosť porovnávam s Emirates, cez ktorú sme leteli pred rokom na Maurícius z Viedne, tiež s prestupom v Dubaji. Nižšie uvedené informácie sú výhradne na základe mojej osobnej skúsenosti a môžu sa líšiť od informácií na webovej stráne aerolínií.
flydubai, Jedlo
Napriek deklarovaniu, že aerolínie ho poskytujú iba na linke BA – Dubaj, my sme dostali teplé jedlo na obidvoch častiach letu - teplé jedlo plus balíček s „desiatou“. Súčasťou balíčka bolo však iba 2 dcl vody / džúsu.
 
jedlo na trase BA - Dubaj - ryža s kuracím mäsom

balíček občerstvenia na trase BA - Dubaj
 
Zvyšok nápojov na zabezpečenie pitného režimu počas dlhého letu si môžete kúpiť za 2$/minerálka. Preto odporúčam zabezpečiť si komfortný pitný režim už na letisku v duty free obchode (napr. v Dubaji je veľký výber minerálky za priaznivé ceny). Pozor, nerobte si veľké zásoby, ak z Dubaja pokračujete, lebo pred vstupom do transfer zóny je opäť kontrola na tekutiny.
Teplé jedlo je tiež vo vegetariánskej verzii, avšak na jednom zo štyroch letov mali zrejme nedostatok vegetariánskej alternatívy, tak si radšej vopred rezervujte u letušky, ak odmietate mäso.
 
Doteraz sme nepochopili komentár letušky z prvej triedy na trase z Bratislavy do Dubaja a jej výhrady, ak si zákazník otvoril vlastnú fľašu prosecca kúpeného na letisku v BA.
teplé jedlo na trase Dubaj - Zanzibar - omeleta, párok a zemiaky
 
balíček s občerstvením na trase Dubaj - Zanzibar


flydubai, Zábava
Ak chcete pozerať TV, pripravte si za to 11$. Emirates vám naopak poskytne slúchadlá a veľký výber filmov v cene letenky.

flydubai, Komfort
Letušky vám neponúknu po usadení vlhké uteráčiky ako je to pri Emirates. Vankúšik neočakávajte, ani deku zadarmo nedostanete. Takže sa vopred pripravte, ak vám prekáža chlad z klímy v lietadle a neviete zaspať bez vankúšika. Flydubai používa boeingy, takže priestor na nohy je štandardizovaný. Ak cestujete v páre, uistite sa, že sedíte vedľa seba hneď pred vydaním palubného lístka, lebo personál v Bratislave musí robiť rozhodnutia za vás, keďže sedačky sú 3 + 3.

flydubai, Terminál 2

Flydubai prilieta na Terminal 2. Ak ste už niekedy leteli cez Terminál 1, tak sa pripravte, že budete mať obmedzený výber občerstvenia – indická reštaurácia rýchleho občerstvenia, McDonalds, Subway, KFC, Café Costa a Paul ponúkajú kávičku a malé občerstvenie.
Ak čakáte na prípoj viac ako 4 hod., flydubai vám neposkytne voucher na 1 jedlo + nápoj na letisku zadarmo, ako to robí Emirates.
V termináli je jeden duty free obchod, ktorý ponúka základný sortiment – sladkosti, alkohol, kozmetiku, elektroniku a oblečenie. Je tam jeden obchodík s arabskými suvenírmi.
Internet je na 60 min. zadarmo. Ak máte so sebou okrem telefónu aj iPad, získali ste práve ďalších 60 minút na ďalšom prístroji J
 
Rozdiel v cene medzi flydubai a Emirates na našej trase nebol veľmi veľký, vybrali sme si flydubai kvôli komfortu z hľadiska počtu prestupov a nadväznosti letov. V budúcnosti, na inej trase určite budem preferovať Emirates.

17. marca 2016

Zanzibar - čo vidieť a vyskúšať

Ak raz budete zvažovať cestu na Zanzibar, rada by som vám dala niekoľko tipov, ktoré miesta navštíviť a čo vyskúšať.

1/ Koreninová farma
Na ostrove je ich niekoľko. Sprievodcovia vám umožnia ovoňať rôzne koreniny. Záleží od ročného obdobia, či uvidíte len kvitnúce stromy a kríky, alebo aj plody - videli sme rásť klinčeky, čierne korenie, vanilku, kurkumu, lemon grass, zázvor, škoricu, muškátový oriešok, a z nekorenín napr. henu, ananás. Koreniny odporúčam kúpiť práve na týchto koreninových farmách, sú cenovo najdostupnejšie.

bavlna - vyrábajú z nej matrace a vankúše
muškátový oriešok
čierne korenie
Súčaťou návštevy farmy bola aj "show". Butterfy, ako mu hovoria, šplhá na vysokú palmu, spieva tradičnú pieseň "Jambo" a kombinuje slová podľa toho, aké národnosti mu sedia v hľadisku. Poznal aj slovenské "ahoj", "nemá probléma". Potom ochutnáte kokosový orech. V našom prípade ich už mali pripravené a nesekal ich priamo zo stromu.

"butterfly"
2/ Stone town alebo aj Zanzibar town
Mesto má cca 20 tis. obyvateľov, v roku 2000 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Tvoria ho úzke uličky, budovy majú typické drevené dvere inšpirované Indiou (nesú ostne proti slonom, hoci slony na Zanzibare nežijú), a podľa dverí je možné určiť status a bohatstvo rodiny, ktorá za nimi žila. 
Obchodíky predávajú tradičné umenie, sú na nich zobrazení masajovia a potom tam kúpite aj iné suveníry. Najlepšie je platiť dolármi a mať bankovky všetkých nominálov, aby ste nedostali výdavok v šilingoch.
Mesto na mňa neurobilo dojem, vidieť tam chudobu, pouličných predavačov, ktorí sú niekedy otravní. Prechádzali sme aj cez bohatšiu štvrť, kde sa nachádza rodný dom Freddieho Mercuryho.

tu sa narodil a žil Freddie Mercury, kým jeho rodina neodišla do UK
V meste je 32 mešít, 1 katolícky a 1 anglikánsky kostol. Videli sme veľa škôl, čo ma veľmi tešilo, že dbajú o vzdelávanie mladej generácie.

V meste nájdete aj tradičný rybí trh, kde sa koná aj aukcia na ryby. Ten typický rybí pach mne napr. nerobil dobre :-(

rybí trh
rybí trh
aukcia  - rybí trh
Asi najýznamješou pamiatkou v hlavnom meste je pamätník na obdobie otroctva, kde sa na Zanzibare konali najväčšie trhy vo východnej Afrike. Otroctvo bolo zrušené v roku 1873, ale napriek tomu ilegálne trhy pokračovali ďalšie cca 3 desaťročia.  Pamätník navrhla švédska autorka.
pamätník otroctva
pamätník otroctva
cela, kde sa tlačilo niekoľko desiatok otrokov,  kým ich šli predávať na trh
na mieste trhu s otrokmi bol postavený anglikánsky kostol
typické drevené dvere

drevené dvere s ostňami 

obrazy s tématikou masajov
nesú ich takmer všetky suveníry - magnetky, parea, atď
 3/ Prison island  - ostrov neďaleko Stone town, kam nás vzala typická drevená loďka (ale s motorom :-)) Postavená väznica nebola nikdy spustená do oficiálnej prevádzky, podľa slov nášho sprievodcu tam držali rebelujúcich otrokov a potom slúžila ako karanténa.

Dnes tam žijú veľke korytnačky zo Seyshell. Najstaršia má 192 rokov. Je dovolené ich hladkať, avšak nie je dovolené sedieť na ich pancieri.



 3/ Výlet za delfínmi - Kizimkazi
Za delfínmi musíte ísť na južný cíp ostrova. Treba si privstať. My sme mali šťastie videli sme ich, potápali sa s nimi, ale odfotiť sa ich nepodarilo podľa naších predstáv. Je to každopádne zážitok vidieť ich tak blízko.



4/ Jozani národný park
Jeho návštevu je dobré skombinovať s výletom za delfínmi. My sme sa pri návšteve sústredili na endemickú guarézu červenú. Voľne sa pohybuje po parku, preto je často potrebný personál, aby sprievodcov nasmeroval, kam presne treba ísť. Okrem guarézy tam žije aj makak čierny. Pri návšteve odporúčam obuť pevnú obuv (postačia tenisky). Flip-flopy nie sú veľmi pohodlné :-).

guaréza červená
guaréza červená
Ďalšou súčasťou Jozani parku je mangrovníkový les.

mangrovníkový les

Ako si užiť ostrov Zanzibar

Na konci februára sme sa vybrali na dovolenku na ostrov Zanzibar. Patrí štátu Tanzánia.
Ak sa raz budete rozhodovať navštíviť túto destináciu, ponúkam pár základných informácií a tipov, ako sa na cestu poriadne pripraviť, a tak si tento ostrov užiť.
Nižšie uvedené informácie som zosumarizovala podľa vlastného pozorovania či rozhovorov so sprievodcami, zamestnancami hotelov alebo vodičmi, s ktorými sme boli v kontakte počas našej dovolenky.

palmy lemujúce východné pobrežie

severné pobrežie - Nungui

severné pobrežie - Nungui

severné pobrežie - Nungui

severné pobrežie - Nungui


hotel Hideaway of Nungui

Nungui

1/ V každej dedine je škola, deti v uniformách ráno idú pozdĺž cesty do školy. Dievčatá s chlapcami študujú spoločne v triede, alebo sú školy pre dievčatá a pre chlapcov. Povinná dochádzka je do 15-17 rokov, podľa toho, kedy začali.

deti idú do školy (fotené z auta)



2/ Islam ako hlavné náboženstvo umožňuje mať 4 manželky, súhlas prvej nie je podmienkou pre ďalšie manželstvo. Vzťahy medzi manželkami sú niekedy chladné, nerozprávajú sa. Podľa finančného zabezpečenia môže každá žena bývať v samostatnej domácnosti. Medzinárodné hotely zamestnankyniam, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s klientami (recepčná, čašníčka), nedovolia nosiť pokrývku hlavy. Nosia ju však upratovačky.

3/ Veľa domov popri ceste je z hliny, lemujú ich banánovníky. Často nemajú elektrinu, pred domom je prístrešok, ktorý im ponúka počas horúceho dňa chládok. Uličky medzi domami sú z červenej hliny, okolo domov pobehujú sliepky, sem-tam kozy. Ak zaprší, na cestičkách je blato. Indické kravy sú uviazané lanom o kolík, často kolík vytrhnú a bežia popri ceste.

4/ V každej dedine sú stánky s ovocím a iným tovarom, ktorý predávajú. Vo väčších sídlach napr. drevo, matrace (na ostrove rastie strom produkujúci bavlnu, z ktorého vyrábajú matrace), stánok s oblečením. Sem tam je vidieť čerpaciu stanicu, cena nafty bola aktuálne okolo 1800 šilingov, čo pri výmennom kurze cca 1$=2400 šilingov znamená, že áut a motoriek je veľa najmä vo väčších sídlach, a v malých dedinách sú najmä bicykle.  Pre ilustráciu o príjmoch, čašníčka v 5* hoteli zarobí 60$/mesiac.

5/ Na cestách je vidieť najmä autobusy a minibusy pre turistov. Autá sú skôr na cestách hlavného mesta. Cesty nelemujú žiadne lampy, videli sme ich len jedenkrát na ceste na letisko.

6/ Život začína večer, keď teplota klesne. Ľudia nakupujú, v pouličných stánkoch predávajú jedlo.

7/ Premávka sa zdá pre cudzinca chaotická. Málo značiek, jazdí sa na ľavo, ak idú predbiehať, na znamenie si trúbia. Na ceste nie je problém po zotmení stretnúť cyklistu bez osvetlenia a motorky jazdia naľavo aj napravo vedľa auta.

8/ Niektoré ženy majú zahalenú aj tvar, väčšina iba hlavu a vlasy. V meste sú ženy pekne zladené. Dievčatá začínajú nosiť pokrývku vlasov od 9 rokov. Muži výnimočne nosia kraťasy, aj keď je tu veľmi horúco.

9/ Od marca - apríla sa začína jar, po ktorej prichádza zima s maximálnymi teplotami 24 stupňov, potom jeseň a nakoniec leto.

10/ Pri vstupe do krajiny sa platí vízum 50$/osoba. Je potrebné vypísať dve tlačivá, pero nenájdete, preto sa odporúča mať po ruke svoje. Snažia sa nútiť turistov platiť vízum kartou. Po hľadaní dôvodu usudzujem, že dôvodom je administratívny poplatok za platbu, najmenej 6 %. Toľko účtujú v Padi diving centre. Treba trvať na zaplatení víza hotovosťou, a mať presnú sumu.

11/ Pri vstupe do krajiny berú odtlačky prstov a dlane cez digitálny prístroj na letisku. Skenujú tiež oko.

12/ Výstupný poplatok sme žiadny neplatili, aj keď som čítala, že sa platí. Pri odchode z krajiny nám tiež brali odtlačky, skenovali oko a opäť sme vypisovali tlačivá.

13/ Letisko je malé, pri odbavení batožiny pomáha zamestnanec, ktorý si od nás vypýtal sprepitné. Neboli tam automatické pásy na batožinu (ako som zvyknutá z iných letísk), kufre ručne odnášali uvedení zamestnanci. 

14/ Letisková hala ponuka duty free obchod, ale ceny vyššie ako v meste - napr. magnetka 5$, kým my sme kúpili za 3$. Sú tam aj ďalšie dva menšie obchody so suvenírmi a vodou a tiež stánok s kávou a občerstvením. 

15/ Toalety na letisku sú v biednom stave. Radšej vyčkajte na lietadlo.

16/ Každý kút ostrova má z časového hľadiska rozdielny príliv a odliv. Na východe odliv kulminuje medzi 10:00 - 16:00 hod. Na severe je príliv v čase od 11:00 - 15:00 hod.  - minimálne v období koniec februára a začiatok marca, keď sme tu boli my.
takto to vyzerá počas odlivu


ženy v mori počas odlivu

ženy počas odlivu

17/ Obloha je plná hviezd, a ak vypadne elektrina - čo sa stalo mnohokrát, hoci len na sekundy, tak ešte viac hviezd vystúpi na oblohu za úplnej tmy. Na severe sme ani jeden raz na nočnej oblohe nevideli mesiac. Nedopátrala som sa, kde bol schovaný.

18/ Na východnom pobreží pri odlive more ustúpi niekoľko sto metrov od brehu, odhalí biely piesok, po ktorom v prípade, že máte topánky do vody, môžete ísť až ku koralovej bariére a sledovať podmorský život. Odliv poskytuje miestnym obyvateľom spôsob obživy vo forme hľadania veľkých mušlí, ktoré predávajú turistom resp. sú z nich sprievodcovia k spomínanej bariére. My sme nešli ďaleko od brehu, ale videli sme morskú hviezdicu, morských ježkov, kraby, živočícha, ktorý vypúšťa fialový atrament a podoba sa na špongiu.


fotené skoro ráno, more už odchádza




19/ Na severe je more vhodné na kúpanie celý čas, počas prílivu sú silnejšie vlny a voda výrazne stúpa.

príliv na východnom pobreží


20/ Po pláži sa prechádzajú masajovia, ktorí konverzujú s turistami, veľmi často ovládajú okrem angličtiny aj taliansky. Nezistili sme, čím vlastne zarábajú peniaze, lebo suveníry, pareo, tašky predávajú černosi. Tiež nás často domorodci zastavili s ponukou výletov. Dali sme na odporúčania a na výlety sme si vybrali agentúru z hotela. Je vhodne porovnávať ceny medzi jednotlivými agentúrami, lebo nám napr. Madeira Travel ponúkla výlet do Stone town, Prison island a na koreninovú farmu za 100$/osoba a Sun Travel za 80$/osoba. Podobne sme so Sun Travel šli na výlet za delfínmi a do Jozani za 65 $/osoba, kým Madeira Travel pýtala 165$/osoba.
masajovia

masajovia
guaréza červená - endemyt
guaréza červená - endemyt

korytnačky dovezené zo Seyshell, najstaršia má 192 rokov


21/ K ubytovaniu, hoci zaplatenému vopred, sa prirátava "infrastructure tax" vo výške 1$/osoba/noc.