Savoir vivre je slovné spojenie, ktoré z francúzštiny preložíme ako "umenie žiť".
Vo frankofónnych krajinách toto spojenie tiež označuje znalosť zdvorilosti, elegancie, dobrých mravov a bontonu.
Prenesene sa používa na označenie pre človeka, ktorý si užíva radosti života a sveta.
Cieľom blogu je podeliť sa primárne o môj spôsob užívania a vychutnávania si radostí života a sveta a sekundárne zdieľať zaujímavé informácie a piktogramy spadajúce do témy "savoir vivre" z hľadiska bontonu, elegancie, dobrých mravov.

10. júla 2018

Domáci vanilkový extrakt

Z našej cesty na Maurícius sme si priniesli vanilkový rum. Ten mal vo fľaši vanilku a ja som rozmýšľala, čo s ňou urobím, keď sa alkohol vypije. Po troške surfovania na internete boli moje kroky jasné - vyrobím domáci vanilkový extrakt. Od toho času som urobila už viacero fľaštičiek, ale až teraz sa mi podarilo zaznamenať aj postup.

domáci vanilkový extrakt pripravený na použitie
Potrebujeme biely alkohol, ja som použila vodku, a vanilkové struky, ktoré môžu byť aj čiastočne použité, keďže pri pečení sa podľa mojich skúseností nikdy nepodarí všetky zrniečka úplne preniesť do cesta.

Pekná sklenená fľaša urobí z pravidelného premiešavania pôžitok. Ja som doma našla takúto.

extrakt v procese  - vo fľaši sú vanilkové struky
vanilkové struky

Základným pravidlom je dostatok času. Z času na čas premiešať. Pri prelievaní je potrebné samozrejme prefiltorovať a potom už len piecť dostatok receptov, kde sa používa vanilkový extrakt.

Testujeme prihraničné rakúske kúpaliská - Prellenkirchen

Kúpalisko v malom rakúskom mestečku Prellenkirchen je vziadené z Bratislavy cca 20 min. cesty. Je zrejmne menej známe ako to v Hainburgu, kde po minuloročnej skúsenosti preplneného kúpaliska asi tak skoro nepôjdeme.

Kúpalisko ma zaujalo krásne vykosenou trávnatou plochou, ktorá je veľmi rozľahlá a miesto je tak pri bazénoch ako aj pod stromami v tieni. Jedinou nevýhodou miesta pod stromami boli komáre. Neviem posúdiť, či to bolo výnimočné, alebo je to bežné.

Na kúpalisku je veľký plavecký bazén, menší bazén s tobogánom a masážnym prúdom vody. V menšom bazéne šantia najmä deti. Tieto bazény sú navzájom prepojené. Po okrajoch sú lavičky a samozrejme sprchy. 
pohľad na plavecký bazén 

tobogán 
plavecký bazén

pohľad na menší bazén s masážnym prúdom vody
Opodiaľ sa nachádza detský bazén. Skladá sa z dvoch častí, ktoré sú prepojené šmýkľavkou. Je dobré priniesť so sebou svoje vlastné hračky do vody, avšak v bazéniku bolo dostatok spoločných hračiek.

detský bazén
Počas našich dvoch posledných návštev bolo iba niekoľko rodičov, čo si máčalo nohy v bazéniku. Zdalo sa mi, že je to typický slovenský fenomén, avšak na moje počudovanie to boli práve nemecky hovoriace mamičky.
Iní rodičia tam nevyhnutne vstúpili za účelom bezpečnosti ich menších detičiek.
Kúpalisko je dostatočne veľké aj na športové hry, ktoré sú na vyhradenom priestore. 

Oceňujem oznamy, aby návštevníci aplikovali opaľovacie prípravky min. 15 minút pred vstupom vody, keďže personálu záleží na čistote vody. 
Tiež sa mi pozdáva fakt, že v areáli nehrá reprodukovaná hudba (ani v bufete) a každý má tak priestor na oddych.

Súčasťou areálu je aj bufet s príjemným posedením v tieni slnečníkov. Ponúka bežné bufetové jedlá, nápoje, nanuky. Ceny sú primerané, hoci na slovenské pomery vyššie.

Samozrejmosťou sú šatne a čisté toalety. Prebaľovací pult pr dieťa však chýba. V areáli je dostatok košov na odpadky, dokonca tam nájdete koše na separovaný odpad.

Na kúpalisku je aj slovensky hovoriaci personál. 

Vstupné je odstupňované podľa času príchodu - od 5 eur do 3 eur. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Za symbolický poplatok je možné si požičať lehátko. Parkovanie je pred areálom, je bezplatné a je tam dostatok miesta, dokonca aj v tieni stromov.

Pre nás je to číslo dva z troch kúpalísk. Číslo jedna je kúpalisko v Bruck-an-der-Leitha. Tam sme zatiaľ tento rok neboli, lebo je vziadenejšie z Bratislavy.