Savoir vivre je slovné spojenie, ktoré z francúzštiny preložíme ako "umenie žiť".
Vo frankofónnych krajinách toto spojenie tiež označuje znalosť zdvorilosti, elegancie, dobrých mravov a bontonu.
Prenesene sa používa na označenie pre človeka, ktorý si užíva radosti života a sveta.
Cieľom blogu je podeliť sa primárne o môj spôsob užívania a vychutnávania si radostí života a sveta a sekundárne zdieľať zaujímavé informácie a piktogramy spadajúce do témy "savoir vivre" z hľadiska bontonu, elegancie, dobrých mravov.

4. marca 2019

Tipy do domácnosti

Hoci mám rada mäso, stejk si doma doprajem skôr sporadicky. Ten môj musí byť well-done, lebo krv veľmi nemusím :-). Je umenie pripraviť stejk podľa želania, preto stejky u nás pripravuje môj manžel. Nie je síce šéfkuchár, ale ešte neurobil takú chybu, ako kuchár v jednej nemenovanej bratislavskej reštaurácii, kedy sa mu medium stejk podarilo pripraviť až na tretíkrát... Ach jaj :-(.

Ako je to s vami? Viete, ako pripraviť stejk presne podľa chuti? Ak nie, pomôže vám infografika.

zdroj: pinterest.com


zdroj: pinterest.com

Je dobré vedieť, že ...


Keď žila moja babička, mala som takú predstavu, že spíšem zoznam rôznych rád a receptov, ktoré ona zdedila po svojej mame. Vzhľadom na objektívne okolnosti sa mi to nepodarilo. A nemám v rodine už nikoho v takom požehnanom veku, koho by som sa mohla na to spýtať a zaznamenať. Preto sa vždy poteším, keď niekde nájdem dobré rady na rôzne situácie, s ktorými sa bežne v domácnosti stretávame.
Nižšie vám ponúkam sumár, ktorý som si dávno uložila v svojich poznámkach a verím, že bude užitočný aj pre vás.
1/ tipy, aby sa nekazilo jedlo
Keď dávate ovocie a zeleninu do chladničky do plastových boxov, na dno dajte papierovú vreckovku. Tá vsiakne vlhko, a tým spomalí proces plesnivenia
Ak potrebujete len troška citrónovej šťavy, nemusíte ho celý rezať. Stačí použiť špáradlo a urobiť dierku do citrónu a vytlačiť toľko šťavy, koľko potrebujete. Citrón nevyschne.
Aby banány dlhšie vydržali, zabaľte hornú časť trsu do alobalu či potravinárskej fólie (toto už robia aj mnohí producenti, napr. pri rakúskej značke Ja Naturlich)
2/ ako vyčistiť sedačku
Čalúnená sedačka – (ak nechcete po špeciálnych prístrojoch či chemických produktoch) voda zmiešaná s octom obnoví farbu, alebo voda s pracím práškom, s ktorou kartáčom vyčistíte sedačku
Kožená sedačka – handričkou namočenou v mydlovej vode pomaly čistite sedačku. Škvrny od pera môže odstrániť napr. zmiešaný ocot s liehom
Koženková sedačka – podobne ako kožená sedačka. Pozor však na farbu handričky – môže dôjsť k zafarbeniu.
Prvou pomocou pre akýkoľvek typ sedačky je detská vlhčená vreckovka.
3/ starostlivosť o koženú obuv v zimnom období
Fľaky od soli odstránime pomocou octu. Zmiešať ocot s vodou v pomere 3:1 a následne utrieť čistou handričkou.
4/ zvyšky z ovocia a izbové kvety vydržia celú zimu zdravé a pekné na pohľad
Šupka od banánov, ak je pokrájaná na malé dieliky, môže byť použitá pri presádzaní kvetov do zeminy.
Kôru z granátového jablka zmiešajte vodou, nechajte jeden deň odstáť a potom vodu nalejte do kvetináča.

Ďakujem za informácie FCB „Co nám máma neřekla“.

4. februára 2019

Tipy na lepšiu domácnosť

V poslednej dobe ma viac začala zaujímať problematika ekologického spôsobu života, kedy mi záleží na znižovaní odpadu a predchádzaniu plytvania jedlom.

V našej domácnosti som v tomto kontexte zaviedla niekoľko zmien:

1/ využívanie aplikácie v telefóne na týždenné plánovanie nákupov, ktoré u nás robí manžel, keďže ja som doma s malým dieťaťom. Nákupy potravín a drogérie s dieťaťom sa nám neosvedčili, preto som túto úlohu delegovala manželovi. Tak kúpi iba to, čo naozaj potrebujeme. Obmedzujem spontánne nákupy vo "výhodnej ponuke". S tým súvisí aj plánovanie jedálneho lístka.

2/ týždenný jedálny lístok. Začala som plánovať, čo budem variť na obed a večeru. Keďže pre dieťa potrebujem variť pestro a mať prehľad, koľkokrát do týždňa varím mäso, strukoviny, jedlá s vajíčkom, na začiatku týždňa mám presnú predstavu, čo budem variť a aké suroviny na to potrebujem.

3/ požiadala som maminu, keďže ja nemám ani zručnosti, ani prostriedky, aby mi ušila vrecká na zeleninu a ovocie, ktoré kupujem na zeleninovom trhu resp. v malom obchodíku s farmárskymi potravinami, ktorý máme za rohom, a kde kupujem napr. čerstvý kváskový chlebík, kvalitné vajíčka či spomínanú zeleninu a ovocie.

4/ sledovanie dátumu spotreby potravín v chladničke. Síce sa niekedy stane, že kúpený mliečny výrobok je už pred dátumom spotreby (u nás je to pravidelne mozarella a ricotta :(), napriek tomu sa snažím použiť ju a nevyhodiť. Vtedy neplánovane pečiem :-) Je to osvedčený recept, ako zúžitkovať napr. dlhšie otvorené rastlinné mlieko, či spomínané mliečne produkty. Osvedčilo sa mi hľadanie receptov na internete. Stále nájdem inšpiráciu napr. u Tinky alebo aj ďalších food blogeriek napr. maškrtnicelapetit. Alebo len tak hľadaním cez vyhľadávač. Tak som objavila výborný a jednoduchý recept, kedy som potrebovala zúžitkovať spomínanú ricottu - bleskový koláč s ricottou a ovocím.

A čo vy? Čím ma môžete inšpirovať vy?

7. januára 2019

Rotácia hračiek

Ako do našej domácnosti pribudlo dieťa, priestor začali zapĺňať hračky. Veď to poznáte - návštevy, sviatky, oslavy - hračky sa hromadia a dieťa napriek tomu niekedy nevie, s ktorou hračkou sa má hrať. Tento scenár sa odohral aj u nás - preto po inšpirácii od Emy som začala u nás praktizovať rotáciu hračiek.

V čom tkvie princíp rotácie? Vytriediť a odložiť časť hračiek a dieťaťu ponechať len niekoľko hračiek na hranie. Potom takto striedať hračky v určitých časových intervaloch. Ja to robím približne každé 3 týždne.

Ja som ponechala z každého druhu jednu hračku. Odložila som aj knihy. Ponechala som niektoré hračky, s ktorými chcem, aby sa dieťa hralo bez ohľadu na rotáciu  -  v našom prípade sú to kocky Mega bloks, drevená Ikea kuchynka, teppee stan, kreatívne potreby.

V čom vidím prínos rotácie?
Dieťa sa lepšie sústredí na hru. Pozornosť sa predlžuje. Podporuje sa samostatná hra dieťaťa. Učí sa, že nie je treba mať veľa hračiek na kvalitnú hru. Hrací priestor nie je preplnený, a tým sa lepšie udržuje poriadok.

Je zaujímavé pozorovať, že dieťa aj "starú" hračku považuje za "novú" po výmene hračiek, a opäť sa s hračkou kvalitne hrá, hoci predtým ho už vôbec nezaujala.

Tiež pomáha prehľadné usporiadanie hračiek v štýle montessori, aby dieťa malo ľahký prístup k všetkým hračkám a videlo, s čím sa môže hrať.

Verím, že to bude inšpiráciou a pre vás. Budem sa tešiť na spätnú väzbu.