Savoir vivre je slovné spojenie, ktoré z francúzštiny preložíme ako "umenie žiť".
Vo frankofónnych krajinách toto spojenie tiež označuje znalosť zdvorilosti, elegancie, dobrých mravov a bontonu.
Prenesene sa používa na označenie pre človeka, ktorý si užíva radosti života a sveta.
Cieľom blogu je podeliť sa primárne o môj spôsob užívania a vychutnávania si radostí života a sveta a sekundárne zdieľať zaujímavé informácie a piktogramy spadajúce do témy "savoir vivre" z hľadiska bontonu, elegancie, dobrých mravov.

31. mája 2016

Scrapbooking - spomienky na svadobný deň

Konečne sa mi podarilo dokončiť album so spomienkami z našej svadby. Síce som ho chcela dokončiť ešte v roku 2015, ale môj plán zostal nedokončený.
 
Trvalo to veľmi dlho, keďže šlo o prvý výtvor tohto druhu a v mojom prevedení mal niekoľko fáz - nákup materiálu, vyber fotiek, zaznačenie spomienok v písomnej podobe, vytvorenie scrapbookingového albumu  kreatívnym výberom vhodných papierov, tvarov a jeho nalepenie na polotovar. Posledná fáza bola nalepenie fotiek na správne miesto, ich uloženie tak, aby dávali zmysel a tvorili príbeh.
 
Keďže moja tvár má zostať v anonymite, preto som neurobila detailnú fotodokumentáciu, ale nižšie je niekoľko pohľadov na detaily.
 
Ako si vy uchovávate spomienky? Tlačíte fotky, píšete si k nim popis?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

29. mája 2016

Trstinový cukor

Nedávno ma na webe zaujal odkaz na TV reportáž, ktorá sa venovala škodlivosti trstinového cukru v porovnaní s bielym cukrom. Keďže v našej rodine dlhé roky používame výhradne trstinový cukor, chcela som si vypočuť, prečo zase odborníci odporúčajú vrátiť sa k bielemu cukru. 
Napadlo mi, či to nie je len platený marketing pre výrobcov bieleho cukru. V dnešnom období zdravého životného štýlu a stravovania, dokonca vylúčenia cukrov zo stravy som si preto so záujmom pozrela, čo nové slovenskí vedci objavili. 
Obsahu reportáže som prestala dôverovať v momente, keď mladá vedkyňa už v úvode začala zamieňať hnedý cukor s trstinovým, ako keby šlo o synonymá jednej a tej istej veci. Napriek uvedenému som dopozerala tých päť minút k tejto téme. Nepresvedčili ma, a naďalej budem doma používať trstinový cukor.

Ale vedeli ste, že existuje viacero druhov trstinových cukrov? Ja som si tento fakt uvedomila až na našej dovolenke na Mauríciu, ostrove známom cukrom muscovado, keď som si v kaviarni mohla vybrať z viacerých druhov.



V obchodoch našich zemepisných šírok vidím v ponuke najčastejšie demerara a muscovado. My doma používame demerara. Muscovado je vďaka vyššiemu obsahu melasy v porovnaní s demerara nie je taký sypký. Je navyše odolný voči vysokým teplotám a je príznačný dlhou životnosťou. Bežne sa používa pri pečení.

Existujú aj iné druhy trstinových cukrov, ktoré sú však menej bežné a cenovo dostupné. Napr. panela - zlatý cukor Strednej a Južnej Ameriky a je získaný z čistej šťavy z cukrovej trstiny a obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky. Jeho využitie v kuchyni je neobmedzené. Je typický príjemnou sladkosťou s karamelovou arómou a tiež ovocným tónom s dozvukom sladkého dreva.

Údený cukor pochádza z ostrova Reúnion. Má výdatne sladkú chuť s dymovou arómou. 

Cukor z Guadeloupe je príznačný aromatickou, karamelovosladovou chuťou.

(Zdroj biektorých informácií: www.marisee.sk)