Savoir vivre je slovné spojenie, ktoré z francúzštiny preložíme ako "umenie žiť".
Vo frankofónnych krajinách toto spojenie tiež označuje znalosť zdvorilosti, elegancie, dobrých mravov a bontonu.
Prenesene sa používa na označenie pre človeka, ktorý si užíva radosti života a sveta.
Cieľom blogu je podeliť sa primárne o môj spôsob užívania a vychutnávania si radostí života a sveta a sekundárne zdieľať zaujímavé informácie a piktogramy spadajúce do témy "savoir vivre" z hľadiska bontonu, elegancie, dobrých mravov.

22. decembra 2016

Veniec na dvere

Už dlho som mala odložený polotovar na veniec, ale nemala som čas, aby som zrealizovala nápad, ktorý som si dávnejšie uložila na mojej nástenke inšpirácií.

Konečne prišiel ten čas, keď som si dokúpila polotovary a vytvorila tento jesenno-zimný veniec na dvere.



Aký veniec zdobí aktuálne vaše dvere?

18. decembra 2016

Vianočné pohľadnice 2016

Popri iných dôležitých záležitostiach som si našla trocha času, aby som vytvorila technikou scrapbooking vianočné pohľadnice pre najbližšiu rodinu.

Posielate vianočné pohľadnice? Koľko pohľadníc ste tieto sviatky dostali?








26. novembra 2016

Adventný veniec 2016

Posledné roky sa snažím vytvoriť originálny adventný veniec. Inšpiráciu hľadám zvyčajne na pintereste. Tento rok som stavila na bordovú farbu a použila staršie vianočné ozdoby, ktoré už nebudeme používať. 


Na jeho vytvorenie som potrebovala tavnú pištoľ, polystyrénový kruh, stuhu a vianočné ozdoby.
Pod sviečky som použila napichovacie podstavce, ktoré som už dávno kúpila, tuším v Lidl.






Ako sa vám páči moj tohtoročný veniec? 

14. júna 2016

Môj spôsob uchovávania pohľadníc

Jeden podobný album som už na skúšku robila a tento bude uchovávať gratulačné pohľadnice z našej svadby.
Jeho príprava je naozaj jednoduchá a zvládne ju každý. Ak sa do toho pustíte, budem rada, ak mi dáte vedieť výsledok.




Budeme potrebovať:
knihársky kovový krúžok (predáva ich napr. organizátorka.sk) -veľkosť vyberte podľa počtu pohľadníc
tvrdé dosky z lepenky (kúpila som ich cez sashe.sk)
papier - na pohľadnice alebo scrapbooking
ozdoby
lepidlo na scrapbooking / obojstranné lepiace vankúšiky (predáva aj organizátorka.sk)
dierovač
ďalšie drobnosti na dekoráciu - ja som použila časť nášho svadobného oznámenia





Vy ešte máte pohľadnice z vašej svadby? :-) Sama som zvedavá, koľko rokov ich budem archivovať ja :-)

31. mája 2016

Scrapbooking - spomienky na svadobný deň

Konečne sa mi podarilo dokončiť album so spomienkami z našej svadby. Síce som ho chcela dokončiť ešte v roku 2015, ale môj plán zostal nedokončený.
 
Trvalo to veľmi dlho, keďže šlo o prvý výtvor tohto druhu a v mojom prevedení mal niekoľko fáz - nákup materiálu, vyber fotiek, zaznačenie spomienok v písomnej podobe, vytvorenie scrapbookingového albumu  kreatívnym výberom vhodných papierov, tvarov a jeho nalepenie na polotovar. Posledná fáza bola nalepenie fotiek na správne miesto, ich uloženie tak, aby dávali zmysel a tvorili príbeh.
 
Keďže moja tvár má zostať v anonymite, preto som neurobila detailnú fotodokumentáciu, ale nižšie je niekoľko pohľadov na detaily.
 
Ako si vy uchovávate spomienky? Tlačíte fotky, píšete si k nim popis?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

29. mája 2016

Trstinový cukor

Nedávno ma na webe zaujal odkaz na TV reportáž, ktorá sa venovala škodlivosti trstinového cukru v porovnaní s bielym cukrom. Keďže v našej rodine dlhé roky používame výhradne trstinový cukor, chcela som si vypočuť, prečo zase odborníci odporúčajú vrátiť sa k bielemu cukru. 
Napadlo mi, či to nie je len platený marketing pre výrobcov bieleho cukru. V dnešnom období zdravého životného štýlu a stravovania, dokonca vylúčenia cukrov zo stravy som si preto so záujmom pozrela, čo nové slovenskí vedci objavili. 
Obsahu reportáže som prestala dôverovať v momente, keď mladá vedkyňa už v úvode začala zamieňať hnedý cukor s trstinovým, ako keby šlo o synonymá jednej a tej istej veci. Napriek uvedenému som dopozerala tých päť minút k tejto téme. Nepresvedčili ma, a naďalej budem doma používať trstinový cukor.

Ale vedeli ste, že existuje viacero druhov trstinových cukrov? Ja som si tento fakt uvedomila až na našej dovolenke na Mauríciu, ostrove známom cukrom muscovado, keď som si v kaviarni mohla vybrať z viacerých druhov.



V obchodoch našich zemepisných šírok vidím v ponuke najčastejšie demerara a muscovado. My doma používame demerara. Muscovado je vďaka vyššiemu obsahu melasy v porovnaní s demerara nie je taký sypký. Je navyše odolný voči vysokým teplotám a je príznačný dlhou životnosťou. Bežne sa používa pri pečení.

Existujú aj iné druhy trstinových cukrov, ktoré sú však menej bežné a cenovo dostupné. Napr. panela - zlatý cukor Strednej a Južnej Ameriky a je získaný z čistej šťavy z cukrovej trstiny a obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky. Jeho využitie v kuchyni je neobmedzené. Je typický príjemnou sladkosťou s karamelovou arómou a tiež ovocným tónom s dozvukom sladkého dreva.

Údený cukor pochádza z ostrova Reúnion. Má výdatne sladkú chuť s dymovou arómou. 

Cukor z Guadeloupe je príznačný aromatickou, karamelovosladovou chuťou.

(Zdroj biektorých informácií: www.marisee.sk)

18. marca 2016

Moja skúsenosť s aerolinkami flydubai


Po prvýkrát sme cestovali cez leteckú spoločnosť flydubai z Bratislavy na Zanzibar s prestupom v Dubaji. A keďže som si už vopred prečítala niekoľko informácií o rozsahu služieb počas letu, mala som určité očakávania. Ponúkam vám moje zhrnutie a odporúčania. Leteckú spoločnosť porovnávam s Emirates, cez ktorú sme leteli pred rokom na Maurícius z Viedne, tiež s prestupom v Dubaji. Nižšie uvedené informácie sú výhradne na základe mojej osobnej skúsenosti a môžu sa líšiť od informácií na webovej stráne aerolínií.
flydubai, Jedlo
Napriek deklarovaniu, že aerolínie ho poskytujú iba na linke BA – Dubaj, my sme dostali teplé jedlo na obidvoch častiach letu - teplé jedlo plus balíček s „desiatou“. Súčasťou balíčka bolo však iba 2 dcl vody / džúsu.
 
jedlo na trase BA - Dubaj - ryža s kuracím mäsom

balíček občerstvenia na trase BA - Dubaj
 
Zvyšok nápojov na zabezpečenie pitného režimu počas dlhého letu si môžete kúpiť za 2$/minerálka. Preto odporúčam zabezpečiť si komfortný pitný režim už na letisku v duty free obchode (napr. v Dubaji je veľký výber minerálky za priaznivé ceny). Pozor, nerobte si veľké zásoby, ak z Dubaja pokračujete, lebo pred vstupom do transfer zóny je opäť kontrola na tekutiny.
Teplé jedlo je tiež vo vegetariánskej verzii, avšak na jednom zo štyroch letov mali zrejme nedostatok vegetariánskej alternatívy, tak si radšej vopred rezervujte u letušky, ak odmietate mäso.
 
Doteraz sme nepochopili komentár letušky z prvej triedy na trase z Bratislavy do Dubaja a jej výhrady, ak si zákazník otvoril vlastnú fľašu prosecca kúpeného na letisku v BA.
teplé jedlo na trase Dubaj - Zanzibar - omeleta, párok a zemiaky
 
balíček s občerstvením na trase Dubaj - Zanzibar


flydubai, Zábava
Ak chcete pozerať TV, pripravte si za to 11$. Emirates vám naopak poskytne slúchadlá a veľký výber filmov v cene letenky.

flydubai, Komfort
Letušky vám neponúknu po usadení vlhké uteráčiky ako je to pri Emirates. Vankúšik neočakávajte, ani deku zadarmo nedostanete. Takže sa vopred pripravte, ak vám prekáža chlad z klímy v lietadle a neviete zaspať bez vankúšika. Flydubai používa boeingy, takže priestor na nohy je štandardizovaný. Ak cestujete v páre, uistite sa, že sedíte vedľa seba hneď pred vydaním palubného lístka, lebo personál v Bratislave musí robiť rozhodnutia za vás, keďže sedačky sú 3 + 3.

flydubai, Terminál 2

Flydubai prilieta na Terminal 2. Ak ste už niekedy leteli cez Terminál 1, tak sa pripravte, že budete mať obmedzený výber občerstvenia – indická reštaurácia rýchleho občerstvenia, McDonalds, Subway, KFC, Café Costa a Paul ponúkajú kávičku a malé občerstvenie.
Ak čakáte na prípoj viac ako 4 hod., flydubai vám neposkytne voucher na 1 jedlo + nápoj na letisku zadarmo, ako to robí Emirates.
V termináli je jeden duty free obchod, ktorý ponúka základný sortiment – sladkosti, alkohol, kozmetiku, elektroniku a oblečenie. Je tam jeden obchodík s arabskými suvenírmi.
Internet je na 60 min. zadarmo. Ak máte so sebou okrem telefónu aj iPad, získali ste práve ďalších 60 minút na ďalšom prístroji J
 
Rozdiel v cene medzi flydubai a Emirates na našej trase nebol veľmi veľký, vybrali sme si flydubai kvôli komfortu z hľadiska počtu prestupov a nadväznosti letov. V budúcnosti, na inej trase určite budem preferovať Emirates.

17. marca 2016

Zanzibar - čo vidieť a vyskúšať

Ak raz budete zvažovať cestu na Zanzibar, rada by som vám dala niekoľko tipov, ktoré miesta navštíviť a čo vyskúšať.

1/ Koreninová farma
Na ostrove je ich niekoľko. Sprievodcovia vám umožnia ovoňať rôzne koreniny. Záleží od ročného obdobia, či uvidíte len kvitnúce stromy a kríky, alebo aj plody - videli sme rásť klinčeky, čierne korenie, vanilku, kurkumu, lemon grass, zázvor, škoricu, muškátový oriešok, a z nekorenín napr. henu, ananás. Koreniny odporúčam kúpiť práve na týchto koreninových farmách, sú cenovo najdostupnejšie.

bavlna - vyrábajú z nej matrace a vankúše
muškátový oriešok
čierne korenie
Súčaťou návštevy farmy bola aj "show". Butterfy, ako mu hovoria, šplhá na vysokú palmu, spieva tradičnú pieseň "Jambo" a kombinuje slová podľa toho, aké národnosti mu sedia v hľadisku. Poznal aj slovenské "ahoj", "nemá probléma". Potom ochutnáte kokosový orech. V našom prípade ich už mali pripravené a nesekal ich priamo zo stromu.

"butterfly"
2/ Stone town alebo aj Zanzibar town
Mesto má cca 20 tis. obyvateľov, v roku 2000 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Tvoria ho úzke uličky, budovy majú typické drevené dvere inšpirované Indiou (nesú ostne proti slonom, hoci slony na Zanzibare nežijú), a podľa dverí je možné určiť status a bohatstvo rodiny, ktorá za nimi žila. 
Obchodíky predávajú tradičné umenie, sú na nich zobrazení masajovia a potom tam kúpite aj iné suveníry. Najlepšie je platiť dolármi a mať bankovky všetkých nominálov, aby ste nedostali výdavok v šilingoch.
Mesto na mňa neurobilo dojem, vidieť tam chudobu, pouličných predavačov, ktorí sú niekedy otravní. Prechádzali sme aj cez bohatšiu štvrť, kde sa nachádza rodný dom Freddieho Mercuryho.

tu sa narodil a žil Freddie Mercury, kým jeho rodina neodišla do UK
V meste je 32 mešít, 1 katolícky a 1 anglikánsky kostol. Videli sme veľa škôl, čo ma veľmi tešilo, že dbajú o vzdelávanie mladej generácie.

V meste nájdete aj tradičný rybí trh, kde sa koná aj aukcia na ryby. Ten typický rybí pach mne napr. nerobil dobre :-(

rybí trh
rybí trh
aukcia  - rybí trh
Asi najýznamješou pamiatkou v hlavnom meste je pamätník na obdobie otroctva, kde sa na Zanzibare konali najväčšie trhy vo východnej Afrike. Otroctvo bolo zrušené v roku 1873, ale napriek tomu ilegálne trhy pokračovali ďalšie cca 3 desaťročia.  Pamätník navrhla švédska autorka.
pamätník otroctva
pamätník otroctva
cela, kde sa tlačilo niekoľko desiatok otrokov,  kým ich šli predávať na trh
na mieste trhu s otrokmi bol postavený anglikánsky kostol
typické drevené dvere

drevené dvere s ostňami 

obrazy s tématikou masajov
nesú ich takmer všetky suveníry - magnetky, parea, atď
 3/ Prison island  - ostrov neďaleko Stone town, kam nás vzala typická drevená loďka (ale s motorom :-)) Postavená väznica nebola nikdy spustená do oficiálnej prevádzky, podľa slov nášho sprievodcu tam držali rebelujúcich otrokov a potom slúžila ako karanténa.

Dnes tam žijú veľke korytnačky zo Seyshell. Najstaršia má 192 rokov. Je dovolené ich hladkať, avšak nie je dovolené sedieť na ich pancieri.



 3/ Výlet za delfínmi - Kizimkazi
Za delfínmi musíte ísť na južný cíp ostrova. Treba si privstať. My sme mali šťastie videli sme ich, potápali sa s nimi, ale odfotiť sa ich nepodarilo podľa naších predstáv. Je to každopádne zážitok vidieť ich tak blízko.



4/ Jozani národný park
Jeho návštevu je dobré skombinovať s výletom za delfínmi. My sme sa pri návšteve sústredili na endemickú guarézu červenú. Voľne sa pohybuje po parku, preto je často potrebný personál, aby sprievodcov nasmeroval, kam presne treba ísť. Okrem guarézy tam žije aj makak čierny. Pri návšteve odporúčam obuť pevnú obuv (postačia tenisky). Flip-flopy nie sú veľmi pohodlné :-).

guaréza červená
guaréza červená
Ďalšou súčasťou Jozani parku je mangrovníkový les.

mangrovníkový les